تاثیر نام دامنه در سئو چقدر است؟

تاثیر نام دامنه در سئو چقدر است؟ | اصول انتخاب نام دامنه مناسب 🔴

دامنه چقدر در سئو سایت تاثیر گذار است؟ یا به عبارت دیگر تاثیر نام دامنه در سئو چقدر است؟ این سوال ها موضوع امروز مقاله آموزشی ما که در ادامه آموزش رایگان سئو  است که قرار است به صورت کامل و جامع به آنها بپردازیم و همچنین به آنها جواب بدهیم تا بتوانیم افرادی که به تازگی قصد تاسیس سایت خودشان را دارند راهنمایی کنیم، پس حتما تا انتها همراه ره نگاشت باشید… ❤

دامنه چیست؟

قبل از اینکه شروع کنیم و اهمیت دامنه در سئو را برسی کنیم برویم و ببینم که اصلا دامنه چیست؟

دامنه در اصل همان اسم سایت است که آدرس منحصر بفرد سایت شما محصوب می‌شود و کاربران شما را با این اسم پیدا می‌کنند و وارد سایت شما می‌شوند برای مثال دامنه سایت ما rahnegasht.ir   است. با این تفاسیر می‌فهمیم که تاثیر نام دامنه بسیار زیاد است و اگر دامنه مناسبی نداشته باشید در نهایت جذابیتی هم برای کاربر و هم برای گوگل نخواهید داشت.

تاثیر نام دامنه وب سایت بر سئو و بهینه سازی

بخش های یک دامنه چیست؟

دامنه در اصل سه قسمت خیلی مهم دارد که البته یکی از این سه قسمت اختیاری است، اما سه قسمت دامنه به پیشوند و نام دامنه و پسوند  تقسیم می‌شوند.

پیشوند یا subdomain : این قسمت همان قسمت اختیاری ای است که در بالا اشاره کردم، التبه در ادامه مقاله توضیح کاملی در مورد پیشوند ها به شما عزیزان می‌دهیم اما فعلا درحد یک معرفی به آن بسنده می‌کنید.

نام دامنه: نام دامنه یا domain name  مهم ترین قسمتی است که در دنیای وب با آن سر و کار داریم و تنها قسمتی است که باید به خوبی در انتخاب آن دقت زیادی به خرج بدهیم و آن را به خوبی انتخاب کنیم، اگر بخواهیم مثالی درمورد نام دامنه بزنیم می‌توانیم به rahnegasht و google و digikala اشاره کنیم.

پسوند دامنه: اگر به دامنه ها دقت کرده باشید همیشه یک نقطه به اضافه سه تا حرف بی ربط یا با ربط در ادامه آن قرار دارد مثل .ir یا .com یا .org  این ها پسوند های ما محسوب می‌شوند که البته توضیح های مخصوص به خودشان را دارند که در ادامه آنها را نیز خدمت شما عزیزان عرض می‌کنیم.

انتخاب نام دامنه مناسب سئو سایت

همانطور که در بالا اشاره شد نام دامنه از کار های مهمی است که هرکسی باید در اوایل ساخت سایت به دقت آن را انتخاب کند زیرا این کار باعث می‌شود تاثیر زیادی در سایت شما داشته باشد و همچنین پیشرفت های خوبی را نسیب شما کند.

در ادامه عوامل تاثیر گذار بر سئو دامنه و همچنین  نکته هایی را به شما عزیزان عرض می‌کنیم تا بتوانید به خوبی یک نام مناسب را برای دامنه خودپیدا کنید.

 

ارتباط نام دامنه با کسب و کار شما

باید در انتخاب نام دامنه دقت داشته باشید که نام دامنه با کسب و کاری که دارید هماهنگ باشد تا گوگل بتواند شما خوب در دسته بندی های مرتبط خودش قرار دهد و همچنین این نکته را هم به همراه دارد که کاربر می‌فهمد این سایت کارش چیست و در چه حوره ای کار می‌کند.

البته به این نکته باید دقت کنید که نباید اسم کسب و کار تان را داخل دامنه بیاورید برای مثال نباید اینطور اسم هایی را انتخاب کنید khadamatbarghsaeed (خدمات برق سعید) یا  sabzifroshiamir (سبزی فروشی امیر) . اینطور اسم ها اصلا نه مورد پذیرش گوگل است و نه کاربر، پس یک اسم مرتبط و شیک انتخاب کنید.

 

کلمه کلیدی در اسم سایت وجود داشته باشد

وجود کلمه کلیدی مرتبط با کسب و کارتان می‌تواند یک امتیاز مثبت را از گوگل برای شما بگیرد، دقت کنید که این مورد باعث نمی‌شود که سایت شما در رده های بالا تر از رقبای‌تان شما را نشان دهد بلکه همانطور که اشاره شد فقط یک امتیاز مثبت به شما می‌دهد و کار اصلی را باید در مراحل سئو سایت‎تان انجام دهید، اگر نمی‌دانید که مراحل سئو سایت چیست حتما مقاله سئو چیست ما را مطالعه کنید.

 

اسم دامنه ماندگار استفاده کنید

حتما یک اسم را انتخاب کنید تا در ذهن مخاطب بماند و جوری نباشد که مخاطب با ده بار خواندن آن باز هم چیزی متوجه نشود و در اخر پس از تمام شدن کارش در سایت آن را ببندد و دیگر سمت سایت شما نیاید (مثلا مانند مثال های بالا که عرض کردم ). برای مثال اگر به دیجی کالا دقت کنید کمتر کسی اسم آن را از یاد می‎برد یا اگر به ره نگاشت و علی بابا نیز دقت کنید باز هم ماجرا به این ترتیب است و این یک اسم ماندگار در ذهن مخاطب را به شما تحویل می‌دهد.


از کاراکتر ها در دامنه استفاده نکنید

از کاراکتر هایی مثل (- _ . @ $ % & *) در نام دامنه تان استفاده نکنید زیرا باعث می‌شود کاربر در هنگام سرچ دامنه شما به مشکل بر بخورد و ممکن است موقع نوشتن نام دامنه شما یادش برود که کدام کاراکتر را باید بنویسد، البته این مورد را درباره همه کاراکتر ها باید در نظر بگیرید.

 

اسم دامنه چند صورت نوشتاری مختلف نداشته باشد

این نکته از نکته های خیلی مهمی است که باید رعایت کنید تا باز هم کاربر را دچار مشکل نکنید، این که کاربر بتواند بهترین تجربه را از سایت شما داشته باشد خیلی خیلی مهم است و باید به خوبی کاربر را از سایت خودمان راضی کنیم.

حالا برگردیم سر اصل داستان، منظور از چند صورت نوشتاری این است که اگر بخواهید کلمه ای مانند آموزش یا فروش را در نام دامنه استفاده کنید ممکن است وقتی که بخواهید به صورت فینگلیش آن را بنویسید به یک مشکل بزرگ بخورید و آن هم ندانستن جای گذاری  حروف O یا U و…  است. پس حتما دقت کنید که این مورد را هم رعایت کنید.

 

آینده نگر باشید

همه مواردی که گفتم با این نکته جمع بندی می‌شوند، شما باید به این فکر کنید که بعد از اینکه سایتتان رشد کرد و به یک برند تبدیل شد می‌خواهید شما را به چه اسمی بشناسند یک اسم بی مفهوم یا یک اسم با مسما و برندی که وقتی اسمش بیاید همه یاد سایت شما بیافتند؟

در ادامه جواب به سوال تاثیر نام دامنه در سئو چقدر است برویم و با موضوع تاثیر عمر دامنه در سئو آشنا بشویم.

نقش دامنه بر سئو وب سایت

تاثیر عمر دامنه در سئو

تاثیر سن دامنه در سئو متوسط است یعنی نه آنچان مهم است و نه اینکه کلا بیخیال آن بشوید، شما با یک سایت جدید خیلی زود می‌توانید جایگاه سایتی که قدیمی تر است را بگیرید و همانطور که اشاره کرده ام همه چیز به مراحل سئو و نحوه انجام آن بر میگردد، اما خوب تاثیر  دامنه ای که سن بالاتری دارد را هم نمی‌توانیم انکار کنیم، حتی در دنیای واقعی نیز مغازه هایی که عمر بیشتری دارند اعتبار بیشتری را نزد مردم دارند.

البته این نکته را در این زمینه به شما بگویم که عمر دامنه از لحظه ای که شما روی آن فعالیتی انجام داده باشید محسوب می‌شود و اگر یک دامنه را چندین سال پیش خریده اید و الان قصد کار کردن با آن را دارید آن دامنه جدید محسوب می‌شود و نه قدیمی.

راستی اگر قصد خرید دامنه دست دوم را دارید حتما ادامه مقاله نقش دامنه در سئو را بخوانید که نکات خرید دامنه دست دوم را به طور کامل به شما عزیزان توضیح داده ایم.

آیا دامنه دست دوم بخریم؟

تنها در صورتی به شما پیشنهاد می‌کنم که دامنه دسته دوم بخرید که کاملا اعتبار و طول عمر دامنه را مورد برسی قرار داده باشید، چرا که ممکن است دامنه طول عمر کمی داشته باشد که خوب منطقی نیست که پول زیادی را بابتش خرج کنید و همچنین اعتبار دامنه را به خوبی برسی کنید چون ممکن است دامنه توسط گوگل جریمه شده باشد و وقتی که شما آن را بخرید عملا دیگر نتوانید استفاده ای کنید و تمام پولتان سوخت می‌شود. پس حتما برسی کنید و اگر حتی به کوچک ترین مشکلی بر خورد کردید سریعا از خرید دامنه صرف نظر کنید.

 

نام دامنه تا چه حد می‌تواند بر سئو سایت تاثیرگذار باشد؟

در این مقاله نقش دامنه سایت در سئو سایت و تاثیر دامنه در سئو را برسی کرده ایم و همچنین به دامنه چیست نیز پرداختیم، اکر هر کجای این دامنه به مشکلی برخورد کردید می‌توانید از قسمت کامنت ها با ما در میان بگذارید. درضمن اگر به یادگیری سئو علاقه مندید دوره آموزش سئو ما را حتما مشاهده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *