سایت مپ چیست

سایت مپ چیست | تاثیر نقشه سایت در سئو 🔴

سایت مپ sitemap چیست؟ یا نقشه سایت چیست؟ این دو سوال از جمله سوالاتی است که برای افرادی که به تازگی به سمت سئو آمده اند پیش آمده و قطعا هنگامی که در سایت و یا در شبکه های اجتماعی کلمه سایت مپ به گوششان خورده از خود سوال کردند که سایت مپ یعنی چی؟ امروز و در این مقاله که در ادامه آموزش رایگان سئو است ما تصمیم گرفتیم که به سوالات شما در مورد سایت مپ و نحوه ایجاد آن به شما عزیزان پاسخ بدهیم، پس تا آخر این مقاله همراه ره نگاشت باشید….

سایت مپ در واقع یک نوع نقشه راه برای وبسایت است که به گوگل امکان این را می‌دهد تا صفحات مهم سایت شما را برسی و شناسایی کند. سایت مپ بر روی سئو سایت نیز تاثیر گذار است چرا که اگر حتی لینک سازی دخلی سایت شما قوی نباشد باز هم گوگل به خوبی می‌تواند صفحات مهم سایت شما را شناسایی کند.

به عبارتی دیگر نقشه سایت یک فایل متنی است که مهم ترین آدرس های موجود در سایت درون آن قرار دارند و وجود سایت مپ باعث راه یافتن ربات های گوگل به صفحات مهم سایت ما می‌شود و همچنین از تغییرات صفحات قدیمی و یا اضافه شدن صفحه جدید آگاه می‌شود.

یکی از مواردی که باید در مرحله سئو تکنیکال انجام دهید ساخت سایت مپ است، اگر مراحل سئو را نمی‌دانید حتما مقاله سئو چیست را مشاهده کنید.

انواع سایت مپ یا نقشه سایت

سایت مپ ها انواع گوناگونی دارند و ساختار های مختفی را دارند، اما دو نوع خیلی رایج sitemap، سایت مپ  های HTML و XML است. در ادمه هر دو مورد را خیلی کامل تر به شما توضیح می‎‎‌‌‎‎دهیم.

سایت مپ XML

این نوع از سایت مپ برای نشان دادن محتوای درون سایت به موتور های جستجو مانند گوگل استفاده می‌شود. سایت مپ XML مستقیما در دسترس کاربر ها قرار نمی‌گیرد، چرا که نه از جنبه ظاهری و نه بصری و نه عملی کارایی لازم را برایشان ندارد.

با ساخت چنین نقشه ای به خزنده هایی که به سایت سر می‌زنند می‌گویید که سایت ما چند صفحه دارد، و مهم تر از آن به موتور جستجو بعد از هر تغییری که درون سایت انجام می‌دهید اطلاع داده می‌شود.

این فرمت یعنی نقشه سایت XML فرمت مورد قبول گوگل است و گوگل پیشنهاد می‌کند که برای نقشه سایت از آن استفاده کنیم چرا که برای بهبود سئو و ایندکس سایت بهتر عمل می‌کند.

سایت مپ HTML

نوع دیگر از سایت مپ ها که برای سایت های اینترنتی ایجاد شده است سایت مپ نوعHTML  است.  این سایت مپ به زبان نشانه گذاری HTML نوشته و ساخته شده است. این نوع از سایت مپ بیشتر برای نمایش صفحات سایت به کاربران به کار گرفته می‌شود و با استفاده از این نوع نقشه سایت کاربر می‌تواند به بخش های مختلف سایت دسترسی داشته باشدو از آنها بازدید کند.

برای مثال منو هایی که در قسمت هدر یا فوتر سایت می‌بینید از نمونه سایت مپ هایی هستند که با HTML ایجاد شده اند.

نکته: اگر هدف شما از ساخت سایت مپ معرفی آن به سرچ کنسول است باید فایل نقشه سایت را از نوع XML بسازیم که در  بالا به آن اشاره کردم.

سایت مپ در سئو

چرا باید سایت مپ داشته باشیم

موتور های جستجو با استفاده از سایت مپ می‌توانند صفحه های یک سایت را به خوبی پیدا کنند و همچنین نقشه سایت اطلاعاتی که خزنده های موتور  جستجو به دنبال آن هستند را درون خود جای داده است که باعث می‌شود درک آنها نسبت به سایت بیشتر بشود و راحت تر بتوانند کار خود را انجام دهند.

در ادامه مزیت های داشتن یک سایت مپ را به شما عزیزان آموزش می‌دهیم تا به خوبی اهمیت سایت مپ داشتن را درک کنید.

مزیت های داشتن سایت مپ چیست؟

  • سایت مپ به موتور جستجو اعلام می‌کند که به سمت سمت سایت من بیا و محتوای درون آن را بعد از خزش ایندکس کن.
  • نقشه سایت به گوگل نوع محتوای قرار گرفته در سایت سایت را به موتور جستجو اعلام می‌کند و اعلام می‌کند که محتوای سایت در چه زمینه ای است.
  • می‌توان صفحاتی که اهمیتی زیادی برای ما دارند را درون سایت مپ قرار دهیم تا بودجه خزش ما برای صفحات بی اهمیت حیف و میل نشود.
  • سایت مپ هر زمان که محتوای درون سایت بروز شود آن را به اطلاع گوگل می‌رساند.
  • سایت مپ به ایندکس شدن سریع تر صفحات سایت کمک زیادی می‌کند.
  • اگر لینک سازی داخلی ضعیفی دارید سایت مپ این مشکل را تا حد زیادی رفع می‌کند .

تاثیر سایت مپ در سئو

همانطور که در مقاله سئو چیست اشاره کردیم ساخت سایت مپ یکی از کار هایی است که باید در مرحله تکنیکال سئو آن را انجام دهیم. اگر بر این باور هستید که با ساخت نقشه سایت به رتبه یک می‌رسید باید بگویم که اشتباه می‌کنید، سایت مپ تاثیر مستقیم و کاملی در سئو ندارد بلکه به صورت غیر مستقیم تاثیر خودش را می‌گذارد.

تاثیر سایت مپ یا نقشه سایت در سئو همانطور که در بالا اشاره کردیم به سریع تر شدن روند ایندکس صفحات بر میگردد و شما با داشتن سایت مپ شانس این را دارید که صفحات تان به خوبی و سریع تر  ایندکس شوند.

ایندکس سریع محتوای سایت با شرط اینکه محتوای خوبی داشته باشید شما را به رتبه های بالای گوگل می‌رساند و در رقابت با رقبای تان شما را نگه می‌دارد.

تگ های مورد استفاده در sitemap چیست؟

سایت مپ مجموعه برزگی از کد ها و تگ های XML است. هر کدام از این تگ ها کار مشخصی را انجام می‌دهند برخی برای مشخص کردن دقیق آدرس ها و برخی به بریا اضافه کرددن جزییات و راهنمایی بیشتر خزنده ها.

در ادامه تگ هایی که در sitemap مورد استفاده قرار می‌گیرند را به شما عزیزان معرفی خوهیم کرد.

تگ Urlset : کد هایی که در نقشه سایت وجود دارند با این تگ شروع می‌شود و پایان پیدا می‌کند.

تگ Url : آدرس و لینک صفحه ها در این تگ قرار می‌گیرد.

تگ lastmod : این تگ آخرین زمانی که صفحه تغییر کرده است یا آپدیت شده است را نشان می‌دهد و در کل با استفاده از این تگ می‌شود تاریخ و زمان دقیق بروز رسانی صفحه ها و مقاله ها را مشخص کنیم.

تگ change freq : با استفاده از این تگ می‌توانیم به گوگل زمان تقریبی آپدیت محتوای درون سایت را اعلام کنیم تا گوگل بداند که چه موقع باید دوباره به این صفحه سر بزند و چه مقدار بودجه خزش را برای این صفحه در نظر بگیرد.

تگ pritority : تمام صفحات سایت به یک اندازه برای ایندکس شدن الویت ندارد و خوب این یک یچز مشخص است و ما برای اینکه صجات را اولیت بندی کنیم از این تگ استفاده می‌کنیم و با یک عدد بین صفر تا یک به میزان اهمیت این صفحات نمره می‌دهیم.

چگونه سایت مپ بسازیم

روش های ساخت سایت مپ

ساخت سایت مپ روش های گوناگونی دارد اینکه چطور سایت مپ بسازیم بستگی به خودتان دارد که بخواهید از کدام روش ساخت سایت مپ استفاده کنید.

ساخت نقشه اسیت با افزونه یواست یا yoast

اگر از سیستم مدیرت محتوای وردپرس استفاده می‌کنید می‌توانید با نصب افزونه Yoast seo سایت مپ خودتان را بسازید و همچنین از امکانت دیگر این افزونه بهره مند بشوید. ویژگی مهم این افرونه این است که سایت مپ با فرمت XML برای ما می‌سازد و همچنین خودش به صورت خودکار هنگامی که ما صفحه جدیدی را به سایت اضافه می‌کنیم به سایت مپ اضافه می‌کند.

ساخت سایت مپ به صورت کد نویسی

شما می‌توانید خودتان فایل سایت مپ سایتتان را کد نویسی کنید که البته نیاز به دانستن کد نویسی دارید.

معرفی نقشه سایت به گوگل

برای معرفی نقشه سایت تان به گوگل فقط کافیست که بعد از اینکه سایت تان را در سرچ کنسول ثبت کردید، نقشه سایت را درون قسمت sitemap سرچ کنسول قرار دهید.

در این مقاله درباره موضوع سایت مپ چیست صحبت کردیم و اهمیت استفاده از سایت مپ و روش های ساخت سایت مپ را به شما عزیزان آموزش دادیم، امید وارم که از این مقاله راضی بوده باشید و اگر هرکجای این مقاله سوالی برایتان پیش آمد حتما از طریق کامنت ها با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *